Jak se stát svářečem, svářečská škola, svářečské kurzy

Základní požadavky

Svářečem či svářečkou se u nás může stát každý, kdo splní několik základních požadavků. Předchozí vzdělání se nepožaduje, takže stačí i základní. Mnohem důležitější je zdravotní způsobilost, kterou je nutné doložit potvrzením od lékaře (formulář zde).

Uchazečům doporučujeme také vyšetření u očního specialisty. Brýle jako takové nejsou překážkou, ale musí dobře kompenzovat případné vady, aby pracovník neměl problém vidět detaily. Pokud je vše vyřešeno, můžete směle vyrazit do svářečské školy.

Jak se stát svářečem, svářečská škola, svářečské kurzy

Svářečské zkoušky a kvalifikace

Abyste mohli začít pracovat na pozici svářeče např. ve výrobním provozu, musíte nejprve složit zkoušku (či více zkoušek) a získat průkaz odborné kvalifikace. Tento průkaz obsahuje záznamy o dosažené kvalifikaci, absolvování různých školení a také o zdravotní způsobilosti. Více o kvalifikaci a zkouškách ZDE.

Svářeč pak může provádět svářečské práce, ale pouze v rozsahu složené zkoušky (podobně jako např. v případě řidičského průkazu). Existuje mnoho různých zkoušek/kvalifikací – např. podle:

  • metody (MIG/MAG či lidově „céóčko“, MMA – svařování obalenou elektrodou, TIG aj.)
  • typu svaru (koutový svar, tupý svar atd.)
  • typu materiálu (plech, trubka)
  • druhu materiálu (ocel, nerez. ocel, hliník atd.)
  • tloušťka materiálu
  • typ přídavného materiálu (bazická elektroda, plný drát, trubičkový drát atd.)

Podle typu zkoušky a její náročnosti se pak po dohodě stanoví délka přípravného kurzu. Např. základní kurz trvá 4 týdny (20 dní).

Jak se stát svářečem, svářečská škola, svářečské kurzy

Jak si vybrat kvalifikaci/typ zkoušky?

Orientovat se ve všech možných variantách zkoušek může být pro běžného smrtelníka docela obtížné. Proto doporučujeme kontaktovat svářečskou školu, která vám na základě popisu vašich potřeb nebo podle požadavků zaměstnavatele (např. chci se naučit svařovat karoserie a výfuky vozidel) pomůže zvolit vhodný postup.

Jakou zkoušku potřebuji pro práci svářeče v zahraničí?

Pokud chcete pracovat v zahraničí, budete potřebovat mezinárodní zkoušku svářeče dle ISO 9606.

Jak začít se svařováním?

Začít svařovat můžete velmi snadno díky naší nabídce dárkových poukazů. Dárkový poukaz vám dává příležitost si pod vedením instruktorů práci svářeče na pár dní vyzkoušet a poznat, zda by mohla být tím pravým o pro vás.

Jak se stát svářečem, svářečská škola, svářečské kurzy

Máte otázku? Napište nám!

Kontakt