jak zlepšit vidění při svařování artweld liberec kurzy svařování

4 fígly jak zlepšit vidění při svařování

Problém. jak zlepšit vidění při svařování, řeší nejen svářeči začátečníci, ale i zkušení svářeči-senioři, kterým se s přibývajícím věkem přirozeně zhoršuje zrak. Proto jsme se rozhodli podělit se s Vámi o naše zkušenosti ze svářečských kurzů a poradit všem, jak zlepšit vidění při svařování.

1. Kukla je základ

Svářeč bez kukly je jako…svářeč bez očí. Návodů, jak si vybrat svářečskou kuklu, existuje celá řada, avšak z hlediska ochrany zraku se dají velmi zjednodušit. Klíčový parametr, o který byste se měli zajímat, je specifikace samostmívacího filtru dle normy EN 379. Pokud chcete mít jistotu dokonalé ochrany, chtějte kuklu s třídou optické jakosti 1/1/1/1 či 1/1/1/2. Co tato čísla vyjadřují? Čtete zde! Další důležitý krok je samozřejmě také vhodné nastavení – zejména intenzity zaclonění (shade) či citlivosti (sensitivity). Doporučení k nastavení najdete (u dobrých kukel) v návodu, případně jej můžete konzultovat v odborných prodejnách svářečského vybavení.

2. Všechny barvy světa

Pokud chcete mít ze svářečské kukly významně lepší výhled, žádejte kuklu vybavenou filtrem s viděním v reálných barvách (systémy označované např. TrueColor, Natural Color atd.). Díky tomu svářeči vidí barvy v celém spektru a získají nejen více pohodlí, ale i přesnější orientaci při práci. Povrch materiálu, kontury, hrany…, tvář šéfa – to vše bude najednou mnohem zřetelnější, a to se vyplatí!

TIP: Dobrá svářečská kukla s viděním v reálných barvách při optické jakosti 1/1/1/1 či 1/1/1/2 vůbec nemusí být enormně drahá. Tyto vlastnosti za rozumnou cenu splňují např. všechny modely značky NORLING. Více o nich ZDE.

3. Na velikosti záleží

Někdy se svářečům stává, že i přes kvalitní filtr vidí rozmazaně či nepřesně. Tento problém mívají i ti, kteří by si v běžném životě nasadili dioptrické brýle – avšak do kukly se jim nevejdou, překážejí jim či cokoliv jiného. Naštěstí i zde existuje řešení – do kukly je možné vložit dioptrické sklo (někdy nazývané i zvětšovací), díky němuž si můžete pomoci až o 2 dioptrie. Toto je ale možné pouze u kukel, které jsou vybaveny patřičným držákem – nebo jím mohou být dodatečně vybaveny. Kde dioptrické sklo sehnat? Např ZDE.

4. Čistota půl vidění

A na závěr ještě jedna rada, která se nám sice zdá jako samozřejmost, ale praxe ukazuje opak. I z té nejlepší kukly bude špatný výhled, pokud se o ni nebudete patřičně starat. Mluvíme hlavně o pravidelné kontrole a výměně vnitřní a vnější folie. Vnější folie kryje kazetu filtru, a proto dostává řádně zabrat – rozstřik, výpary, teplo či prach na ní zanechávají mnoho stop. To postupem času pochopitelně zhoršuje kvalitu vidění. Náhradní krycí folie jsou jednoduše dostupné i online a jejich ceny se pohybují cca od 12 do 140,- Kč. Bohatý výběr naleznete např. ZDE.

 

Znáte další tipy, jak zlepšit vidění při svařování? Podělte se o ně v komentářích na našem Facebooku!